Takarító gépek, eszközök

A szálláshely takarító munkakör alkalmával a takarításhoz igen sokféle eszközt, gépet, berendezést és legfőképpen tisztító – és egyéb szereket használunk.

Eszközök: a legegyszerűbbek közé tartozik a seprű, lapát, felmosó vödör, felmosók, törlőkendők, szivacsok. Attól függően használjuk ezeket, hogy éppen mit takarítunk, illetve a takarítandó helyiségnek, tárgynak milyen a tisztasági foka. Megjegyezzük, az átlagos háztartásban rendszeresített eszközök nem feltétlenül elegendőek egy üzletben. A háztartási célra gyártott eszközök kevésbé masszívak és tartósak, mint az úgynevezett „ipari” felhasználásra tervezett és gyártott eszközök. Ezért célszerű a beszerzéseknél figyelni arra, hogy professzionális eszközökkel dolgozzunk, bár azok ára magasabb lesz, mint a háztartási célúaké. Mégis hosszabb távon az olcsó lesz a drága. Nem csak az eszközöknél, hanem a gépeknél is igazak az előbb említett szempontok. A szálláshelyeken nagyon gyakran a legújabb technológiákkal találkozhatunk. A megbízhatóság tartósság mellett ma már odafigyelnek a gépek, berendezések energiafogyasztására, illetve a zajtényezőre is.

A gépek között napi szinten használjuk a porszívót, melynek többféle változata ismeretes: száraz és nedves porszívó, multifunkciós (több feladat elvégzésére alkalmas) porszívó, amellyel pl. szőnyegpadlót, vagy kárpitot is tisztíthatunk. A teljesítményt illetően ugyancsak vannak különbségek a kis teljesítményű kézi porszívótól a nagy teljesítményű ipari porszívókig. Korszerű szálláshelyeken már az épület kialakításakor úgynevezett központi (beépített) porszívó rendszerrel találkozhatunk. Itt a falba beépített csatlakozók révén nem kell a gépeket hordozni, hanem egy csővel rácsatlakozva könnyedén elvégezhetjük a munkát.

Mindig az adott feladathoz válasszuk ki a megfelelő funkciójú és teljesítményű gépet.


 

Porszívók

Kivitel szerint a porszívók lehetnek:

- Álló, amelynél a porzsák és a motorház egy nyélre van erősítve. A szívófej kerekeken gurul. Nagyon erősen szív, teljesítménye a legnagyobb. Nagy igénybevételnek kitett szőnyegekhez ajánlott, értékesebb darabokhoz nem.

- Egyszerű porszívó: a motorházat és a porzsákot magunk mögött húzzuk kerekeken a padlón, kezünkben csak a szívócsövet tartjuk.

- Kézi porszívó: a motorház, a porzsák és a szívócső egybe van építve. Helyigénye, teljesítménye és tömege a legkisebb. Hatékonyan eltávolíthatók vele a szennyeződések, jól tisztíthatóak a sarkok és a nehezen elérhető helyek, felszedhetők a nagyobb darabkák és a morzsák. Kiválóan alkalmas a számítógép billentyűzetének tisztítására. Egy vagy két sebességi fokozattal készül. Akkumulátora 8-10 perces működési időt biztosít. Egyes típusa folyadék felszívására is alkalmas. Némelyik porszívón folyadékkristályos kijelzőn lehet ellenőrizhető a töltés állapota.

A porszívógépek a takarítás egyik legfontosabb és nélkülözhetetlen gépei közé tartoznak; esetükben többféle géptípust különböztetünk meg.


Száraz porszívók

A leggyakrabban használt általános gép, padozatok, szőnyegek, szőnyegpadlók, polcok, falak, sarkok, nehezen hozzáférhető helyek portalanítására. Léteznek papír, textil, porzsákos és porzsák nélküli kivitelben. A papír porzsák egy vagy két rétegű. Különböző munkákhoz, különböző adaptereket tehetünk a gépre. A korszerű gépek oly annyira megszűrik a beszívott levegőt, hogy azt még a poratkáktól, spóráktól, virágportól is megtisztítva juttatja vissza a légtérbe. Így csökkenthetők az allergiás tünetek.

Száraz-/hengerkefés porszívók

A hengerkefés porszívók speciális szőnyeg és kárpittisztításra kifejlesztett gépek. Tulajdonképpen egy általános porszívó van kiegészítve egy vagy két kefehengerrel. Ezekben a gépekben minimum két motor van, az egyik hajtja a turbinát, ami a vákuumot idézi elő. A másik kisebb teljesítményű motor a hengerkeféket hajtja. Használható száraz szőnyeg porszívózásra, vagy száraz poros szőnyegtisztításra.

 

Háti porszívók

A háti porszívó nem más, mint egy akkumulátorral működtetett száraz porszívó. Ezeket a gépeket szűk, nehezen hozzáférhető helyeken használjuk. Ilyenek például a lépcsők, színház, mozi széksorok közötti takarítása. A takarító a gépet úgy veszi a hátára, mint egy hátizsákot; így a széksorok között könnyedén tud dolgozni.

Biztonsági porszívók

Speciális gépek, amelyeket általában különleges egységek használnak; például a katasztrófa elhárítás és a tűzoltóság. A biztonsági porszívók különleges felépítésük révén veszélyes anyagok, mint például a mérgező porok, folyadékok, robbanóanyagok felszívására alkalmasak. A gépeknek olyan kialakításúaknak kell lenniük, hogy a beszívott levegő nem érintkezhet a motorral. Erre azért van szükség, hogy például lőpor felszívása esetén fel ne robbanjon. A szűrőrendszerének, annyira hatékonynak kell lennie, hogy a legfinomabb mérgező porokat is kiszűrje, és ne juttassa vissza a levegőbe.

Helyhez kötött stacioner porszívók

Szállodák, panziók vagy akár családi házak tervezésekor már gondolnak a központi porszívóra. Maga a gép a ház egy félre eső helyén – például az alagsorban – helyezkedik el. A szívócső vezetéket a falban építik ki. Porszívózáskor a takarítónak csak a gégecsövet és az adaptert kell magával vinnie, melyet a falba kiépített csatlakozókba kell helyezni. Mivel a gépet nem kell hordozni, ezért nagyobb teljesítményű motort és turbinát építenek be; ezáltal a nagyobb szívásteljesítés miatt a takarítás sokkal hatékonyabb. A gép zaja így nem zavarja a vendégeket sem.

Egyéb tisztítógépek

Takarítógép

A takarítógép olyan kombinált készülék, ami több funkció ellátására képes.

Alkalmas:

- normál porszívózásra,

- folyadékok felszívására,

- mosószeres tisztításra (felmosásra, kárpittisztításra),

- ablaktisztításra.

A gépbe töltött tisztítófolyadékot egy szivattyú nagy nyomással porlasztja a padlóra, illetve a szőnyeg vagy a bútorkárpit elemi szálai közé. A folyadék hatására a szennyeződés feloldódik, és a nagy teljesítményű szívómotor visszaszívja a feloldódott szennyet. A folyamat végére a járófelület illetve a szőnyeg vagy kárpit majdnem száraz, a színei felélénkülnek. A készülékhez több szívófejet adnak tartozékként a különböző funkciók ellátásához. Figyelmet igényel az átállítása száraz üzemről nedvesre. Vigyázni kell, nehogy felboruljon a folyadékkal feltöltött gép, mert akkor a motorja is tönkremehet. Ügyelni kell arra is, hogy ezek a készülékek csak a speciális takarítószerekkel működtethetők.

Gőztisztító gép

            A gőztisztító gép olyan háztartási eszköz, amely az előállított gőz segítségével tisztít és sterilizál is egyben. Kiválóan alkalmas fürdőszobák, WC-k, bútorok, konyhai eszközök és ruhaneműk tisztítására. A készülékkel történő takarítás után a bútor, az ablak, a csempe és a járófelület foltmentesen tiszta lesz. Rendszeres használata baktériummentessé teszi a környezetet. A készülékben fejlesztett gőz a gőzcsövön, a gőzpisztolyon és a megfelelő tartozékon keresztül jut el a tisztítandó felületre. A munka jellegétől függően különböző tartozékok csatlakoztathatók a pisztoly végére. Egyes készülékeket gőzölős vasalóval együtt hoznak forgalomba, melyhez a gőzt a tisztítógép fejleszti.

Mosógépek

A mosógépek az egyik legnehezebb tisztítási munkát könnyítik, gyorsítják meg. Fejlődésüket a fékezett habzású, szintetikus mosószerek megjelenése segítette elő (1938). Az első automata mosógépek térhódítása után ma már olyan automata gépek kerülnek forgalomba, amelyek a mosás és a ruhaszárítás valamennyi műveletét elvégzik, ezáltal a fizikai munka minimumra csökken. A mosás sok vízzel végzett művelet, amelyhez a mechanikai-, a vegyi-, a hőhatás és a megfelelő időtartam együttese szükséges. A jó mosóhatás és a textília kímélése érdekében a négy tényező együttes, de optimális arányára kell törekedni, szem előtt tartva a gazdaságosságot is. A mosási gazdaságosságot leggyakrabban a flottaaránnyal és a névleges töltési tömeggel jellemzik.


            A flottaarány azt mutatja meg, hogy 1 kg tömegű száraz ruha mosásához hány liter mosólúg (víz + mosószer) szükséges. Minél kisebb a flottaarány, annál gazdaságosabb a mosás, hiszen kevesebb vízhez kevesebb mosószert kell adni, és a víz melegítéséhez, valamint áramoltatásához kevesebb villamos energia szükséges. A névleges töltési tömeg a gépben egyidejűleg mosható ruhamennyiséget jelenti szárazruha kg-okban.

Centrifugák

A centrifugák a nedves ruha víztelenítésére szolgálnak. Működésük lényege, hogy a textília a dob forgása közben a palásthoz szorul, és a benne levő víz nagy része a centrifugális erő hatására a lyukakon keresztül távozik. A centrifugálási hatásfokot a dob fordulatszáma határozza meg, amely a háztartási centrifugák esetében nagyobb, mint az automata mosógépeké. Általában 1400-2800 fordulat percenként. A centrifugák gazdaságos üzemeltetésének meghatározója az optimális centrifugálási idő. A 2,5 percnél hosszabb ideig tartó művelet már gazdaságtalan.

A centrifugák biztonságos üzemeltetéséhez nélkülözhetetlen a megfelelő fékszerkezet alkalmazása, amely a korszerű készülékeknél automatikus rendszerű. A fedél felnyitásával a fékszerkezet a motort lekapcsolja a hálózatról. Elterjedt a biztonsági fedélzár alkalmazása, melynél a fedélen lévő gomb benyomásával, csak a dob teljes leállása után nyitható a tető. Ezzel a módszerrel a balesetveszély minimálisra csökken. A centrifugák kis helyigényű készülékek Ha kézzel vagy forgótárcsás mosógéppel történik a mosás, akkor ajánlható a vásárlóknak.

Ruhaszárítók

A ruhaszárító automaták egyre keresettebb villamos készülékek. A szárítók centrifugálás után, a ruhában maradó nedvesség eltávolítását kis térben, koncentráltan, rövid idő alatt végzik el.

A szárítási rendszertől függően kétféle szárítógép létezik:

- A légkivezetéses (nyílt rendszerű) szárításnál a beszívott, majd felmelegített (70-120oC) száraz levegő átáramlik a ruhán, felveszi a nedvességtartalmát, majd 30-60oC-ra lehűlve a szűrőn keresztül távozik. A nedves levegő ezután ablakon át vagy falba épített csövön keresztül a szabadba vezethető.

- A légkondenzációs szárításnál (amely zárt rendszerű) a szárító levegő a gépben marad és körforgást végez. A nedvességgel telítődött levegőt a kondenzátor (hőcserélő) visszahűti, eközben nedvességtartalma lecsapódik. A kondenzvíz egy tartályban gyűlik össze. A kondenzátor hűtése történhet egy ventillátor által beszívott levegővel (ábra) vagy vízzel. Az utóbbi esetben a hálózati vizet a készülékbe kell vezetni és gondoskodni kell a meleg víz elvezetéséről. Ennek vízfogyasztása nagy, ezért a rendszer nem gazdaságos. Amikor megtelik a kondenzvíz tartály, egy LED kijelző és egy hang figyelmezteti a használót az ürítés szükségességére.

            A kétféle rendszer közül a légáramlásos kevesebb energiát fogyaszt, mint a kondenzációs, szárító hatásukban nincs különbség. A gépben a ruháról lejött száldarabkákat egy szűrő gyűjti össze, melynek telítettségéről egy LED-es kijelző és hangjelzés figyelmeztet.

A készüléket hőmérséklet-szabályozó automatikával szerelik fel. Egyes gépeknél a száradás időtartamát, másoknál a ruha kívánt száradási fokát lehet szabályozni. A beállított értéknél a készülék automatikusan leáll. A megfelelő szárítóteljesítmény elérésének feltétele az optimális töltési arány (4,5/5,0 kg) betartása. Ajánlott, hogy mosás után minimum percenként 800 fordulatos centrifugával történjen a víztelenítés. Méretei a mosógépek méretéhez igazodnak. Általában a mosógép mellé helyezik, de helytakarékos megoldás a kerettel egymásra épített mosó- és szárítógép.

Mosó-szárító gép

            Egy forgódobos mosógép és egy kondenzációs szárítógép kombinációja. Ennél a típusnál a mosás teljes folyamata és a szárítás egy gépben történik. Általában a mosógép kapacitása nagyobb, mint a szárítógépé, mert a szárításhoz nagyobb dobtérfogatra van szükség. Ezt használatkor figyelembe kell venni. Lehetőség van arra, hogy a mosott ruhát két részletben szárítsuk. Ha a mosást a szárítógép kapacitásához igazítjuk, akkor egy programozással a teljes műveletsor elvégeztethető. Az adott gép legfontosabb műszaki jellemzőit az energiacímke tartalmazza.


            A szálláshely takarító munkatársaink munkáját nagyban megkönnyítik a szobaasszonyi kocsik. Ezek több rekeszes, kerekeken gördülő eszközök, amelyre rá lehet pakolni textíliákat és minden olyan dolgot, amire például a szoba takarításához szükség van: szobai szappanok, samponok, egyéb bekészítendők (WC papír, egészségügyi tasak, reklámtoll), nyomtatványok, de tisztítószerek, felszerelések, gépek, valamint a kocsi két végén külön zsákokba gyűjthető a szennyes textília illetve a szemét. Ahogy haladunk szobáról, szobára, úgy tolható mindig a kívánt helyre a kocsi, megkímélve a folyamatos cipekedéstől a dolgozót.


            Egy érdekes jelenség, amire nem árt felhívni a figyelmet, hogy a szobák takarításakor a szobaasszonyi kocsik a folyosókon, a vendégtérben vannak, a vendégek gyakran levesznek egy-egy kis szappant, tollat, vagy egyebet (pl. emblémázott pohár, de még akár törülköző is) souvenirnek. Erre gyakran akkor derül fény, amikor az utolsó takarítandó szobákba már nem jut pl. sampon, vagy egyéb bekészítendő anyag, pedig a műszak kezdetekor a gondnoknő pontosan kiszámolta, miből mennyire lesz szükség aznap. Ennek megelőzésére vannak már olyan kialakítású szobaasszonyi kocsik, amelyeknek az oldala zárt, megakadályozva ezzel a készletek megdézsmálását!