A takarítás

Alapvető különbséget kell tenni a szálláshely egyes helyiségei takarítása között. Úgy, mint közösségi terek (előtér, hall, folyosók stb.), funkcionális helyiségek (külön terem, bálterem, vendéglátó egységek értékesítő terei, stb.), vizes blokkok (toalettek, medence tér, jakuzzi stb.), háttérszolgáltatások helyiségei (irodák, öltözők stb.), valamint vendégszobák esetében más és más szempontok szerint.


            A munkavégzés mikéntje alapján két lényegi különbség: a vendégtérben történő takarítás során nem csupán arra figyelünk, hogy tevékenységünkkel a legkevésbé zavarjuk a vendégek pihenését, nyugalmát, hanem arra is, hogy a vendégek nehogy valamilyen balesetet szenvedjenek a mi tevékenységünkből kifolyólag.


Egy ilyen mindennapos és állandó veszélyforrás például, amikor felmossuk valamelyik helyiséget, folyosót és csúszásveszély alakul ki. Ekkor különösen elővigyázatosan dolgozunk és a lehető legalaposabb módon tájékoztatjuk, figyelmeztetjük a vendégeket a szokatlan helyzetre (szóban, megállító-tájékoztató táblákkal stb.). A tevékenységünket úgy végezzük, hogy a használt eszközök (vödör, seprű, felmosók  stb.) még véletlenül se akadályozzák  mozgásukban a vendégeket, illetve ne kerüljenek az útjukba. A vendégtől nem várható el, hogy arra figyeljen, vajon takarítás közben neki milyen balesetveszéllyel kell számolnia. Főleg, ha gyerekekről van szó.


            Itt kell megemlíteni, hogy ugyanez az irányelv vonatkozik a karbantartó/műszaki személyzet munkavégzésére. Sajnos az ő esetükben ez nem igazán szempont, így a mi feladatunk figyelni a mások munkájára. Ha nem vendégtérben dolgozunk, a baleset megelőzés és biztonság akkor is elsődleges szempont. Ilyenkor gyakran megfeledkeznek arról, hogy a közlekedési utakat (folyosók) ne torlaszolják el, mert egy rendkívüli esemény (tűz, vagy más eset) bekövetkeztekor súlyos következményekkel járhat a figyelmetlenség.


            Minden esetben úgy végezzük a munkánkat, hogy először felmérjük a feladatot, végig gondoljuk milyen eszközökre lesz szükségünk és nem feledkezünk el arról sem, hogy a saját testi épségünk megóvása érdekében milyen védőfelszerelést (kesztyű, sapka, csúszásmentes cipő, szájmaszk stb.) használjunk. A tervszerű munkavégzés nem csupán hatékonyabb, de lényegesen kevesebb időbeni ráfordítást igényel és jobb minőségi színvonalat jelent.