A szoba szabadtéri részeinek takarítása

            A már eddig elsajátítottak alapján kezdjük az ellenőrzéssel, a külső rész állapotának áttekintésével. Minden bútorzat, berendezés és felszerelési tárgy meg van e, nincs e valamilyen idegen tárgy, eszköz a területen? Ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk, illetve nem oda tartozó dolgot, értesítjük az ügyeletes vezetőt, vagy az érintett részlegek vezetőit, munkatársait. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a külső részek takarítása során különbség van a lakott és a már üres szoba között. Amennyiben a szobában vendég tartózkodik, akkor a vendég tárgyait, amelyeket történetesen a teraszon tárol (strandcikkek, vagy bármi egyéb), ott hagyjuk, szükség szerint rendezett állapotba hozva azokat.

            A szoba külső részei legtöbbször ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, ezért a takarításkor erre külön odafigyelünk. A nem teljesen zárt teraszok, erkélyek, loggiák sokkal jobban szennyeződnek a mindennapok során még akkor is, ha nem használják azokat.


            Legnagyobb „ellenség” a szálló por és a csapadék. Emiatt aztán rendkívül nehéz az ilyen részeket mindig tisztán tartani, mivel az időjárási tényező pillanatok alatt tönkre teheti a munkánkat. A külső részek takarítása során eltávolítjuk az oldalfalakról, mennyezetről, korlátokról stb. a pókhálót és egyéb szennyeződéseket. Gyakran szükséges a munkához létrát, hosszabb nyelű seprűket és egyéb kiegészítőket igénybe venni. A bútorzat letakarítása függ attól, milyen anyagú és kialakítású bútorok kerültek rendszeresítésre. Ezeket egyenként letakarítjuk, mossuk, töröljük annak megfelelően, ahogyan a technológia előírja. Figyelni kell arra, hogy a kültéri bútorok többsége összecsukható, hajtható tehát nem annyira stabil, mint a szobai bútorzat, éppen ezért a gyakorlatlan munkatárs könnyen balesetet is szenvedhet munkája során. Ha nem ismerjük az ilyen eszközöket, először kérjünk segítséget, sajátítsuk el a megfelelő kezelésüket mielőtt hozzákezdünk a tényleges takarításhoz. Amint haladunk sorban a bútorok és egyéb tárgyak takarításában, alkalmunk nyílik azok állagának felmérésére, ellenőrzésére. Az idényjellegű tárgyak sajátossága, hogy kevésbé tartósak, folyamatos használat során gyorsabban meghibásodnak, elhasználódnak. Ez ugyancsak balesetveszélyt hordoz magában, főleg a vendégek számára. Fokozottan ügyeljünk tehát ezen berendezési tárgyak esetében a megfelelő műszaki állapotra. Sajnálatos módon előfordult már olyan eset, amikor a műanyag szék repedezett volt, de nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget.       Viszont egy alkalommal, amikor a vendég ráült, összetört alatta a szék, a vendég magatehetetlenül nekiesett az erkély korlátjának és sérüléseket szenvedett, ezt követően pedig nagy összegű kártérítést követelt a szállodától. A kültéri részeken szokás növényzetet elhelyezni a környezet hangulatának kellemesebbé tétele érdekében. A variációk száma végtelen, a növényeket tehetjük állványokra, polcokra, tartókba, ablakpárkányra és még sokféle egyéb módon.


            Munkatársaink feladata a növényzet ápolása, napi szintű rendben tartása a locsolástól a tisztán tartásig. Az ilyen munkavégzéshez ugyancsak szükség van alapvető kezelési ismeretekre, mivel nem mindegy melyik növényt hogyan gondozzuk, mit igényel, hogy tartósan szép maradjon. A szálláshelyek népszerű virága a muskátli, melyből igen sok fajta létezik, ezért fel kell készülni a kezelésükre. Vannak idényjellegű növények és olyanok is, amelyek egész évben díszei a külső – belső tereknek. A sok virág és egyéb növény barátságossá, otthonossá varázsolja a szálláshelyet, ugyanakkor folyamatosan nagyfokú odafigyelést, szakszerű gondoskodást igényelnek.


            Ha fentiekkel végeztünk, a felsöprés, felmosás zárja ezt a munkafolyamatot. A használt tisztítószerek kiválasztása a padozat burkolatának függvénye. Téli időszakokban arra is figyelünk, hogy a felmosást követően ne keletkezzen fagyásveszély, mert az balesetveszélyt hordoz magában. Természetesen az idényjellegű bútorzatot a szezont követően nem a szoba külterületén tároljuk, hanem „téliesített” formában raktárakba helyezzük éppen azért, hogy ne károsodjanak az időjárás okozta behatások következtében.