Szennyeződések, higiéniai szabályok

Pamut, len textíliák

Géppel moshatók, lúgos mosópor, szappanoldat is lehet a tisztítási anyag. Fertőtleníthetőek és fehéríthetőek; ezen kívül a centrifugálás és a vasalás is megengedett, száríthatóak.

Gyapjú, hernyóselyem textíliák:

A gyapjú nemezelődik, így óvatosan mosható és a lúg károsítja. Célszerű vasalásnál nedves vasaló vásznat alkalmazni. Tisztítása oldószeres kezeléssel, például benzinnel. A tisztítás ipari munka (vegytisztítás).

Szintetikus textíliák:

Érdemes tudni, hogy magas hőmérsékleten zsugorodnak és gyűrődések keletkezhetnek rajtuk. Kímélő mosást és lúgos mosószereket alkalmazunk; centrifugálni tilos, és függesztve szárítható. A kötött-hurkolt kelmék esetében azonban mindenképpen fektetve kell szárítani. Színes textíliák:

Célszerű a szín szerinti szelektálás. Enyhén lúgos mosószereket alkalmazunk, és kíméletesebb mosást végzünk.


A könnyűiparban használt bőrök, szőrmék és műbőrök tisztíthatósága különös odafigyelést igényel (például a széken műbőr huzat, bőrkanapé, stb.). A bőrt szappanos víz és szalmiákszesz keverékével tisztítsuk. Készítsünk egy liternyi szappanos vizet és oldjunk fel benne egy evőkanál szalmiákszeszt, az anyagot a folyadékba mártott ronggyal (pamutszövet, vatta) alaposan törüljük át. Utána glicerinnel vagy ricinusolajjal átitatott ruhával a bőr teljes felületét kenjük be, hagyjuk megszáradni, majd puha kendővel fényesítsük. Esőfolt ellen a szappanos oldat a leghatékonyabb. A foltot nedvesítsük be szappanos oldattal, majd itassuk fel enyhén nedves ruhával vagy vattával, és flanel kendővel töröljük szárazra. A szőrméből készült textíliákat mindenképpen érdemes szakemberre bízni.[1]



[1] Orcsik G. (2008): Könnyűipari alapanyagok viselési, kezelési tulajdonságai. Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet, Budapest.