A textíliák mosodai tisztíttatása
A textíliakezelésben az egyik legnagyobb figyelem a mosodai szolgáltatás igénybevételekor szükséges, akár házon belül, akár házon kívüli szolgáltató végzi ezt a tevékenységet a szálláshelynek. A szennyes textíliákat a szálláshely takarító munkatársak szállításra alkalmas állapotba készítik elő: minden fajtát megszámolva és csoportosítva az erre a célra rendszeresített szállító/tároló zsákba, dobozba stb. helyezik el. A szállító átvételi elismervényen, tételesen veszi át, és amikor a tiszta textíliák visszaérkeznek, ugyanígy tételesen fogjuk átvenni tőle, a már korábban megtanult darabszám és minőség ellenőrzés mellett.
Valamennyi dokumentum legalább 2 példányban kerül kiállításra, egy példány az átvevőé, egy példány marad az üzletben.
Amennyiben valamilyen oknál fogva olyan textíliát találunk, amelyik már nem használható vendégszobákban, vagy vendégtérben, akkor sem dobhatjuk ki, hanem átadva azokat a kerülnek a nyilvántartásból, azaz csökkentik a leltárkészletet. A kiselejtezett darabok sorsáról a vezetés rendelkezik, többnyire felhasználják takarítás, vagy egyéb célokra. A selejtezést követően a dokumentumban szereplő tételek kivezetésre vezető/k/nek külön tárolják, majd a vonatkozó szabályzatban foglaltak szerint selejtezésre
Külön kell foglalkoznunk a vendég textíliáinak kezelésével, melyre akkor kerülhet sor, amikor a szobában takarítás, rendrakás alkalmával elkerülhetetlen, hogy megigazítsuk, helyére tegyük a vendég által szertehagyott ruhaneműket. A szoba összképét nagymértékbe ronthatja, ha a szép, kitakarított helyiségben a ruhadarabok rendetlenül hevernek széken, ágyon, asztalon vagy más egyéb helyen. Bár vannak vendégek, akik nem szívesen fogadják, ha a személyes dolgaihoz „idegen kéz” nyúl hozzá, ennek ellenére a szálláshely takarító munkatárs feladata, hogy szükség estén megigazítsa a vendégek ruháit. A fehérneműket polcra, szekrénybe, a ruhákat szekrénybe, fogasra, vállfára, polcra, pizsamát, egyéb kiegészítőket az ágyra helyezzük, többnyire összehajtva, de mindenképp rendezett formában.
Az előző modulban megismert vendégruha mosatási igény alkalmával – a saját mosodával nem rendelkező szálláshelyeken – az emeleti munkatársak végzik ezt a tevékenységet, mely gondos, körültekintő és alapvető mosás – tisztítási ismereteket feltételez.
Ezt a szolgáltatást a vendég jelzi a szálláshelyen, a recepción/portán, vagy az emeleti részlegen. Gyakori eset, hogy bár a szobába bekészített nyomtatvány és mosodai tasak ellenére személyesen is megkeresi munkatársunkat. Ha erre sor kerül, ne felejtsük el megkérdezni a vendégtől, hogy a mosatásra leadott ruhadarabok között van-e olyan, amelyik külön bánásmódot igényel, esetleg csak vegyileg tisztítható.
A vendég ruháinak mosásakor szétválogatjuk a ruhadarabokat és mindegyik esetében megnézzük, milyen módon (gépi, vagy kézi), valamint milyen hőfokon mosható. A ruhákba bele van varrva egy kis csík, amelyen ezek az alapvető információk megtalálhatók. Ha ezek alapján nem dönthető el egyértelműen a kérdés, inkább ne végezzük el a mosást, nehogy baj történjen.
A ruhadarabok szétválogatását követően külön mossuk a fehér és a színes darabokat, utóbbiaknál vigyázzunk a színek szerinti megfelelő csoportosításra: fekete és ahhoz hasonló tónusúakat ne vegyítsünk sárga, vagy más élénk színnel, mert a végeredmény nem várt szín kavalkádot eredményezhet! Hasonlóképpen ügyeljünk a pasztellszínekkel, ezeket se mossuk együtt az erősebb színű textíliákkal. Még mielőtt azonban a mosáshoz hozzákezdenénk, nézzünk át minden egyes ruhadarabot, nincs e rajta valamilyen sérülés (szakadás, lyuk, elszíneződés stb.). Amennyiben ilyet találunk, egy feljegyzés formájában dokumentáljuk, nehogy emiatt a vendég később reklamáljon. Az átnézés kapcsán megállapíthatjuk, van e, a ruhadarabon erősebb szennyeződés, folt, ami mosás előtt külön tisztítást, áztatást igényel.
Mindezek ismeretében választjuk ki a megfelelő mosó – öblítő szert, és végezzük el a mosást.
A ruhadarabok szárítását hasonló gonddal és odafigyeléssel tegyük. Ez történhet gépi úton, vagy természetes módon, utóbbi esetében gondoskodni kell a megfelelő helyiségről, ahol a szellőzés biztosított, ezáltal nem penészedik, dohosodik be a ruha, illetve idegen szagokat sem vesz át. Nagyon rossz gyakorlat, amikor textília, vagy más egyéb raktárakban szárítják a ruhaneműket. Ha a ruhadarabok megszáradtak, átnézzük, nem történt e mosás közben valamilyen elváltozás, sérülés, esetleg leszakadt egy – két gomb. Ekkor elvégezzük a megfelelő korrekciót, majd következik a vasalás.
Mosodai szolgáltatást a szálláshely végezhet külső szolgáltató bevonásával. Ekkor a vendég az általa leadott ruhákat egy mosodai tasakba készíti össze, melyet bizonylat ellenében átadunk a szolgáltatónak, aki a mosásért felelősséget vállalva lezárt tasakban, vagy más egyéb, higiénikus módon becsomagolva hozza vissza. A szálláshely ilyenkor csupán közvetítő, de elemi feladata és érdeke a vendég dolgainak felelős kezelése.
Felelősség:
A szálláshely szolgáltató ágazatban dolgozók többsége anyagilag felelős az elvégzett munkáért és sajátos módon az esetleges mulasztásért, illetve abból fakadó károkért is. Ha a vendégnek a szálláshely valamilyen kárt okozott, annak kezelése vezetői feladat. Ha ilyen esemény következik be, tudnunk kell, hogy mindig a közvetlen kár megtérítése várható el a szálláshelytől.
Az üzletnek célszerű mindent megtenni a megegyezés érdekében nem csupán anyagi, hanem erkölcsi okok miatt is. A közvetett kiadások, vagy pl. elmaradt üzleti nyereség már nem feltétlenül érvényesíthetők, ekkor megegyezés híján többnyire a helyileg illetékes bíróság fogja eldönteni a vitás kérdést. Megjegyezzük, hogy a szolgáltató szférában a vendégeknek okozott kellemetlenség, káresemény gyakran nem fejezhető ki anyagiakban, ezért többnyire nem is kompenzálható. Egy elrontott nyaralás negatív élményeit hiába próbálnánk „megfizetni”, azon pénzzel már nem segíthetünk. Az udvariatlan magatartás, a színvonaltalan szolgáltatás a legtöbb esetben oda vezet, hogy a vendég nem fog visszatérni a szállodába, de ami ennél is rosszabb, szájpropagandájával az ismeretségi körében elterjeszti, hogy milyen kellemetlenségeket élt át, ezzel pedig negatív irányba befolyásolja ismerőseit, akik döntéseik meghozatalakor szinte biztosan nem a mi szálláshelyünket fogják választani. A szolgáltató területen dolgozó legtöbb ember nincs tudatában annak, hogy munkája után nem csak az ő személyét, tevékenységét ítélik meg, hanem az üzlet, de nem ritkán egy térség, vagy ország vonatkozásában is levonják a konzekvenciát.
Talán nem véletlen, hogy az évszázadok során a magyar emberekről elterjedt vélemény szerint vendégszerető nép vagyunk, de nem mondható el ugyanez például az angolokról, akik közismerten híresek a távolságtartó magatartásukról. Munkánk során tehát felelősséggel tartozunk mind anyagilag, mind erkölcsileg a profi és színvonalas vendéglátásért.
A legalaposabb és legkörültekintőbb munkavégzés mellett is előfordulhatnak ugyanakkor olyan esetek, amikor a vendég elégedetlen lesz az üzlet valamelyik szolgáltatásával, vagy munkatárs tevékenységével, esetleg viselkedésével. Ilyenkor gyakori, hogy a vendég panaszkodik, vagy panaszt kíván tenni. Ha egy vendég panaszt tesz, ez az üzletben mindig rendkívüli eseménynek számít, melynek bekövetkeztéről a vezetőt a legrövidebb időn belül értesíteni kell. Az ilyen esetben célszerű a vendéghez az átlagosnál is udvariasabban viszonyulni, mindent elkövetni annak érdekében, hogy csillapítsuk esetleges felháborodását. A hazai és uniós jogszabályok igen pontosan meghatározzák a fogyasztók/vendégek jogait és azok csorbulása esetén a panaszkezelés módját.