Általános biztonságtechnikai szabályok

253/1997 (XII.20.) Korm. rendelet (OTÉK)

Számos építészeti megoldás baleseti forrás: ilyenek a kétszintes szálláshelyek lépcsői, szűk csigalépcsők, korlát nélküli lépcsők, keskeny, túl meredekre épített lépcsők, egyenetlen magasságú lépcsőfokok, rosszul megvilágított lépcsők.

 


Az összes helyiség padlózatának hibátlannak kell lennie: kitöredezett padlókat, burkolólapokat azonnal meg kell javíttatni. A szakadt, repedezett vagy száradás miatt felgörbült műanyag padló hibákat haladéktalanul javíttatni szükséges: leragasztani vagy kicserélni.


A járást veszélyezteti a felkunkorodott szélű vagy szakadozott szőnyeg, eltávolításáról a vezető intézkedik. A szőnyegek alá csúszásgátló helyezendő. A lépcsőkre nem célszerű szőnyeget helyezni, ha mégis, akkor fémrögzítővel szerelendő fel.


A bútorokat úgy helyezzük el, hogy a közlekedést ne gátolják, balesetet ne okozzanak. Kályha közelébe vagy nyitott kandalló mellé tilos bútorokat állítani, nehogy tüzet fogjanak. Minden meghibásodott bútort a hiba észlelését követően rögtön javítunk, indokolt esetben cserélünk.


Hordozható PB gázzal működő fűtőtestet vendégszobákba ne használjunk. Ablaktalan fürdőszobákba lehetőleg ne kerüljön fali gázmelegítő, vagy azt a fürdőkádba lépés előtt ki kell kapcsolni. A PB gázpalack a fűtőtesttől, tűzhelytől legalább 30 cm távolságra kerüljön. Használat után a palack szelepét először zárjuk el és csak ezt követően kapcsoljuk le a készülékeket, tűzhelyet, kályhát stb. Az üzlet/vállalkozás köteles minden gázkészüléket a vonatkozó jogszabályban előírtak szerint rendszeresen ellenőriztetni. Csak a hazai szabványoknak megfelelő elektromos készülékeket vásároljunk. Ha bármely készülék vagy a konnektor felforrósodik, ellenőriztessük szerelővel.

Minden elektromos szerelést csak szakképzett szerelővel végeztessünk. Elektromos vezetékek nem fekhetnek a helyiség padlóján. A megfelelő hosszúságú vezetékeket a falak mentén szükséges rögzíteni a balesetek elkerülése érdekében (a telefonzsinór is csak így vezethető egyik helyiségből a másikba).

Állólámpákat, falikarokat, asztali lámpákat, TV-t, rádiót és bármely más elektromos készüléket úgy kell elhelyezni, hogy azokat senki le ne lökhesse, gyermekek el ne érhessék.



A konyhai készüléket rövid csatlakozózsinórral csak a munkaasztalon használjuk.

A dugaszolóaljzat közvetlenül a munkaasztal fölé kerüljön. A fürdőszobai villanykapcsolókat lehetőleg a helyiségen kívül kell felszereltetni, vagy védett kivitelű legyen. A hajszárítóhoz, hajsütővashoz, borotválkozó készülékekhez szolgáló konnektorokat inkább a vendégszobában elhelyezett tükör mellé szereltessük, nehogy bárki fürdőkádban ülve száríthassa a haját vagy borotválkozzon. A borotválkozáshoz használt aljzatokat életvédelmi okok miatt „Borotva” felirattal látják el. Ebbe más villamos készülék nem csatlakoztatható, csak akkor, ha az kettős szigetelésű (pl.: hajszárító, de porszívó, más takarító gép, vasaló csatlakoztatása szigorúan tilos!)



A dugaszolóaljzatokhoz használjunk érintésvédőt (vakdugó), hogy a gyermekek ne férhessenek hozzá.



A konyhában a padozatot munkavégzés közben folyamatosan tisztán kell tartani, a lecsepegett zsírt vagy ételmaradékot azonnal feltörölni, megelőzve ezzel a balesetek kialakulását. A közös terekben, folyosókon a csúszásveszélyre figyelemfelkeltő eszközökkel (tábla, feliratterelő korlát stb.) figyelmeztetni kell az ott közlekedőket.


A balesetveszélyes eszközöket, edényeket tartsuk a gyermekek számára hozzáférhetetlen helyen, elzárva. A nehéz edényeket a szekrény vagy polc alsó felében tároljuk. A tűzhelyen ne hagyjunk nyelével kifelé fordított serpenyőket vagy lábasokat. Kerüljük a repedt vagy csorba edények használatát. Az üres konzervdobozok fedelét mindig hajtsuk vissza, mielőtt a szemétbe dobnánk. Ékszereket munkavégzés közben ne viseljünk, mert könnyen balesetet okozhatnak (a gyűrű vagy lánc beleakad valamelyik eszközbe stb.). Egyes műanyag munkaruhák könnyen lángot fognak és életveszélyes égési sérüléseket okoznak. Nyílt láng, gáztűzhely mellett természetes anyagokból készült ruhát, kötényt viseljünk.

            Vegyszereket csak eredeti edényükben tároljunk, sose öntsük át boros vagy más italos üvegbe. A veszélyes anyagokat, tisztítószereket, spray-ket zárt helyen gyermekek számára hozzáférhetetlenül tároljuk.


Lakótérben háztartási vagy más vegyszereket ne tartsunk. Élelmiszerekkel vagy takarmányokkal egy helyiségben ne tároljunk semmiféle vegyszert, permetezőszert, gyomirtót stb.

Veszélyszimbólumok:


Parkolóban, udvaron vagy kertben a közlekedési utakat jól ki kell világítani, figyelni arra, hogy az útfelületeknek hibátlanok legyenek, a balesetek elkerülése érdekében. A bejáratot és a lépcsőket este az összes vendég hazaérkezéséig biztonsági világítással kell jól láthatóvá tenni.


A kerti árkokat, ásott kutat, pincebejáratot, átjárókat befedéséről vagy elkerítéséről a munkálatok megkezdése előtt szükséges intézkedni. A pincelépcsőket, padlásfeljárókat ajtóval védeni és zárva tartani, hogy gyermek ne juthasson oda. A kert és udvar, valamint járdák télen-nyáron tisztán tartandók, csakúgy, mint az épület.


Télen a hótömböket, jégcsapokat a tetőkről el kell távolítani, mert azok lecsúszáskor súlyos balesetet, akár halált is okozhatnak.

A közlekedési utakat az épület előtt és az ingatlanon belül is tisztán kell tartani, síkos időjárási

körülmények közepette pedig gondoskodni a síktalanításról.

Szertehagyott szerszámok, gépek, létrák és egyéb munkaeszközök sem munkavégzés során, sem annak befejeztével nem maradhatnak a munkaterületen

Figyeljünk arra, hogy közlekedési-szállítási eszközökben indító kulcsot ne maradjon benne. A traktorra, szekérre ne engedjünk felmászni gyermekeket és az ólakba, istállókba se menjenek a felnőttek kísérete nélkül. A garázsajtókra és garázsok belsejébe kötelező elhelyezni a „dohányozni, nyílt lángot használni tilos” figyelmeztetést. A házi patikát mindenki által ismert helyen, kéznél kell tartani úgy, hogy a gyermekek ne férhessenek hozzá. Kézi tűzoltó készülékeket az épület tűzvédelmi szabályzatában foglaltak szerint kell beszerezni és rendszeresen ellenőriztetni, az ellenőrzést dokumentálni.

Feltűnő helyen kiírandó a baleset esetén értesítendő mentő, tűzoltó telefonszáma és címe, a legközelebbi telefonállomás helye vagy annak a neve, aki baj esetén orvost tud hívni.